Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020-04-29
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
Wyłączenia:
Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-05-28.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Strona internetowa nie jest wyposażona w skróty klawiaturowe, które mogłyby wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające), systemem lub aplikacjami użytkowników.
Można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Monika Nocuń, mail: szkola@spwzaradzynska.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 42 213 73 46. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu.
Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.
Serwis nie jest wyposażony w skróty klawiaturowe, które mogłyby wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające), systemem lub aplikacjami użytkowników.
Serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące:
Zmiana wielkości czcionki,
Zmiana odstępów w tekście (między znakami, słowami, liniami),
Zmiana kontrastu.
Serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych Window-Eyes, JAWS czy NVDA. Narrator windows 10.
NVDA (http://www.nvda.pl), darmowy czytnik ekranu (ang. screen reader) dla systemu Microsoft Windows. Dzięki wbudowanej obsłudze syntezy mowy oraz brajla, pozwala osobom niewidomym korzystać z komputera pracującego w oparciu o systemy operacyjne Windows bez konieczności ponoszenia większych kosztów niż te, które ponoszą osoby widzące. Program jest dostępny za darmo na licencji GPL
JAWS (http://www.freedomscientific.com/fs_downloads/jaws.asp), program udźwiękawiający (ang. screen reader) dla Windows. Dostępna jest czasowo ograniczona wersja próbna. (strona w języku angielskim)
Window-Eyes (https://www.gwmicro.com/Window-Eyes/), program udźwiękawiający dla Windows (dostępny również w wersji próbnej). Polska wersja dostarczana jest przez firmę E.C.E.
Narrator Windows 10 – aplikacja uruchamiana w systemie za pomocą kombinacji klawiszy „logo windows+Ctrl+ Enter”
Strony witryny z łatwością można przeglądać na ekranach urządzeń mobilnych poprawnie wspierających wymienione standardy, takich jak palmtopy, telefony komórkowe, projektory itp. (mobile-friendly).
Siedziba Szkoły Podstawowej im. Igora Sikiryckiego w Woli Zaradzyńskiej usytuowana jest w dwukondygnacyjnym budynku położonym w miejscowości Wola Zaradzyńska w Gminie Ksawerów przy ulicy
mjr. Hubala 55.
Budynek jest podzielony na część szkolną i przedszkolną. Do każdej części prowadzi osobne wejście. Wejście od strony szkoły jest ogólnodostępne z zadaszonym jednostopniowym pięciocentymetrowym podestem oraz przedsionkiem. Przy podeście ustawiony jest ok. 2 metrowej szerokości podjazd metalowy dla wózków. Pierwsze drzwi wejściowe do przedsionka i drugie zamykające przedsionek nie są automatyczne. Są to drzwi dwuskrzydłowe oszklone, z jednym otwieranym skrzydłem. Wejście od strony przedszkola jest przeznaczone dla określonej grupy osób tj. przyprowadzających i odbierających dzieci z przedszkola. Nie posada żadnych stopni i wzniesień, wejście jest zadaszone, drzwi wejściowe to drzwi częściowo oszklone, dwuskrzydłowe, nieautomatyczne z jednym otwieranym skrzydłem. Przedsionek jest duży z odejściem do szatni dzieci. Drzwi zamykające przedsionek to drzwi zwykłe pełne jednoskrzydłowe. Cały obszar części przedszkolnej włącznie z dostępem do poszczególnych klas, szatni i kuchni to powierzchnia płaska bez stopni i podestów. Korytarz przedszkola zapewnia możliwość przejścia na część szkolną. Na parterze szkoły znajduje się portiernia ( przy wejściu) oraz wyjście na druga stronę szkoły gdzie znajduje się boisko i plac zabaw. Drzwi wyjściowe na boisko są takie same jak przy wejściu głównym. Zejście na boisko stanowią pięciostopniowe schody. W prawym skrzydle znajduje się stołówka, świetlica, sala lekcyjna i gabinet terapii. W lewym skrzydle znajduje się wejście do oddziału przedszkolnego a z szerokiego korytarza znajdują się odejścia do szatni, sali lekcyjnej, toalety dla dzieci i osobna dla personelu oraz przejście do sali gimnastycznej i kotłowni. Na pierwsze piętro na którym znajdują sią głównie sale lekcyjne, sekretariat , księgowość i pokój nauczycielski oraz biblioteka i gabinet stomatologiczny prowadzą schody łamane. Korytarze na obu kondygnacjach ( za wyjątkiem schodów), drzwi wejściowe do poszczególnych pomieszczeń i same pomieszczenia są dostępne dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Przed budynkiem od strony przedszkola znajduje się ogólnodostępny parking przeznaczony dla rodziców, pracowników i interesantów.
Nadmieniamy, że niniejszy opis dostępności architektonicznej nie uwzględnia zagadnień związanych z innymi aspektami pomocowymi dla osób niepełnosprawnych (osób niepełnosprawnych ruchowo, osób posiadających dysfunkcje o charakterze sensorycznym: niewidomi i niesłyszący oraz osób niepełnosprawnych intelektualnie) jakie mogłyby być potencjalnie zastosowane w budynku użyteczności publicznej jakim jest siedziba szkoły, czyli np.: informacji głosowych, pętli indukcyjnych (środków wspomagania słuchu), możliwości tłumaczenia języka migowego, odpowiedniego dla tych niepełnosprawności oznakowań pomieszczeń, korytarzy (przy pomocy alfabetu braille`a, oznaczeń kontrastowych lub oznaczeń w druku powiększonym dla osób słabowidzących i niewidomych), informacji o przechodzeniu przez obszary kontroli, o prawie wstępu z psem asystującym, itd.
Nasz serwis BIP został zaprojektowany zgodnie ze standardem WCAG 2.1 tak, aby był możliwy do obsłużenia dla jak najszerszej grupy użytkowników, niezależnie od używanej technologii, oprogramowania lub posiadanej dysfunkcji ( test).
Serwis jest zgodny ze standardami W3C:
Serwis spełnia wszelkie normy Europejskie zawarte w dokumentach:
Unii Europejskiej:
ONZ: Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych
Serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych Window-Eyes, JAWS czy NVDA.
Obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy myszki. jak i wyłącznie samej klawiatury (przy użyciu klawiszy Tab , Shift + Tab , Enter i strzałek kierunkowych)
Serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące:
Na wszystkich stronach znajduje się wyszukiwarka.
Serwis został zbudowany w oparciu o metodę „Responsive Web Design”, w skrócie RWD. Metoda ta sprawia, że serwis automatycznie dostosowuje wyświetlanie do rozdzielczości oraz wielkości ekranu.
Nie wymaga powiększania, ani przewijania w kierunku poziomym.
W urządzeniach takich jak tablety, smartfony, telefony komórkowe serwis jest znacznie bardziej czytelny i przyjazny w obsłudze.
Certyfikat przyznany w następstwie przeprowadzonego audytu *) potwierdza wysoki stopień dostępności cyfrowej serwisu BIP dla osób niepełnosprawnych: niedowidzących oraz niewidomych i ociemniałych, a także osób z innymi typami niepełnosprawności (ruchowymi, słuchowymi, poznawczymi).
*) Niniejszy Certyfikat „Jednostka Bez Barier” potwierdza zgodność aplikacji (systemu strony BIP) z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, a także ze standardem WCAG 2.1 (na poziomie minimum AA). Nie informuje o poziomie dostępności wszystkich treści publikowanych przez: Szkoła Podstawowa im. Igora Sikiryckiego w Woli Zaradzyńskiej.